I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

72 rocznica mordu na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych w Starym Grodkowie

     Delegacja I Liceum Ogólnokształcącego w osobie nauczyciela historii Janusza Jakubowa oraz pocztu sztandarowego w składzie: Martyna Jóźków, Julia Bogucka i Adam Marecik uczestniczyła w podniosłej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik upamiętniający makabryczny mord na żołnierzach NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame pseud. „Bartek” dokonany przez „wyzwolicieli” Polski z NKWD i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Kpt. Henryk Flame walczył z komunistami na terenie Śląska Żywieckiego. W 1946 r. UB i NKWD przeprowadziło operację o kryptonimem „Lawina”. Zakładała ona ściągnięcie przy pomocy konfidentów umieszczonych w NSZ oddziałów „Bartka” liczących wtedy około 170 żołnierzy na Opolszczyznę pod pozorem organizacji ucieczki na Zachód i ich fizyczną likwidację. Dokonano ich w różnych miejscach przez masowe egzekucję. 

     Zbrodnia pod Starym Grodkowem wyróżniała się swym bestialstwem, gdyż żołnierzy zgrupowano w baraku w pobliskim lesie, pod którym założono ładunki wybuchowe, które odpalono podczas ich snu. Tych którzy przeżyli wybuch dobito z broni maszynowej. W 2016 r. odnaleziono na terenie lotniska pod Starym Grodkowem szczątki 30 żołnierzy, z których trzech udało się już zidentyfikować. Jednym z dowodów ich przynależności do NSZ są zachowane ryngrafy z Matką Boską Częstochowską, orzełki z czapek i medaliki. Na miejscu ich mordu zostanie postawiony pomnik. Kamień węgielny został wmurowany podczas dzisiejszej uroczystości zorganizowanej przez Urząd Wojewódzki w Opolu i Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Obecni byli: wojewoda opolski Adrian Czubak, zastępca Prezesa IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, senator RP Jerzy Czerwiński, kompania honorowa i dowództwo Brzeskiej Brygady Saperów, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych, organizacji społecznych, poczty sztandarowe szkół brzeskich i grodkowskich, a przede wszystkim rodziny poległych żołnierzy.

     Honorowym gościem był 98 letni Wacław Staszyński, który początkowo był żołnierzem I Armii WP ppłk Z. Berlinga związanego z komunistami, a po wojnie wraz ze swym oddziałem przeszedł do NSZ, pod komendę kpt. „Bartka”. Podczas uroczystości otrzymał on medal „Pro Patria” nadany przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Po mszy św. koncelebrowanych przez księży z Grodkowa i Opola odbył się akt podpisania aktu erekcyjnego pomnika, a następnie jego zamurowanie na miejscu zbrodni i złożenie wiązanek kwiatów. Po uroczystości wojsko poczęstowało wszystkich uczestników wojskową grochówką.

 

Autor tekstu i zdjęć: mgr Janusz Jakubów

 • Kontakt

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

  ul. Armii Krajowej 7

  49-300 Brzeg

   

  tel. 77- 416-36-25

  fax 77-424-21-43

   

  e-mail: lo1brzeg@wodip.opole.pl