I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Brzeski cmentarz żydowski - coroczna wizyta

     W poniedziałek, 15 października 2018 roku, uczniowie z klasy 2c pod opieką mgr Beaty Kozickiej oraz mgr Michała Szkudlarka udali się na cmentarz żydowski w Brzegu, by wzorem roku ubiegłego zadbać o jego wygląd i uporządkować to co przyroda poczyniła w przeciągu roku. 

     Piękna pogoda i okoliczności przyrody sprawiły, że praca nie należała do trudnych. Zajęliśmy się uprzątnięciem porozrzucanych gałęzi i zgrabieniem wyschniętych liści. Musieliśmy przy tym uważać, by nie rozdrażnić gniazdujących w pobliżu os, nie uszkodzić wszechobecnego bluszczu oraz nie naruszyć macew, które nierzadko leżały przewrócone na ziemi.  

     Samo wyjście miało też charakter edukacyjny. Pan Jacek Jastrzębski, który na co dzień sprawuje opiekę nad miejscem, pokrótce wprowadził nas w historię cmentarza. Mieliśmy okazję zapoznać się z językiem hebrajskim widocznym na cmentarnych tablicach, co ciekawe zawsze w obecności niemieckiego odpowiednika po przeciwnej stronie. Ciekawa jest też ornamentyka stosowana na macewach. Rzuciły się w nam oczy winorośla, przełamane gałązki czy dzbany.  

     Dzięki informacjom ze stronhttp://www.fodz.pl/PP/download/symbolika_zydowskiej_sztuki_nagrobnej.pdf wiemy, że dzban to symbol potomków rodu Lewiego, pełniących powinności religijne w Świątyni, do nich należało obmywanie rąk kapłanów przed błogosławieństwem. Oznaczają też aluzję do nazwisk tj. Lewita, Lewit, Lewicki, Lewi, Löw 

     Z innego miejsca (http://www.kirkuty.xip.pl/ciekawostkipelny.htm) dowiadujemy się z czego wywodzi się zwyczaj układania kamieni na płytach nagrobnych. 

Na żydowskich grobach często widuje się ułożone kamyki. Geneza tego zwyczaju ma kilka wyjaśnień. Prawdopodobnie obyczaj pochodzi z dawnych czasów, gdy zwłoki grzebano na pustyni. Zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami miejsca pochówku poprzez ułożenie na nim kamieni, było wyrazem szacunku dla zmarłego. Na groby nie przynoszono kwiatów i zniczy. 

 

Autor tekstu i zdjęć: mgr Michał Szkudlarek

 • Kontakt

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

  ul. Armii Krajowej 7

  49-300 Brzeg

   

  tel. 77- 416-36-25

  fax 77-424-21-43

   

  e-mail: lo1brzeg@wodip.opole.pl