Znakomity Profesor z Politechniki Wrocławskiej opowiedział nam o czarnych dziurach we Wszechświecie

Dnia 24 października 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu miał miejsce wykład profesora Andrzeja Radosza z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki – Katedra Technologii Kwantowej na Politechnice Wrocławskej. Pan Profesor przyjechał do naszej szkoły na specjalne zaproszenie nauczycielki fizyki Pani Olgi Chimczak. Jak okazało się wygłaszanie wykładów przez tego pracownika naukowego dla uczniów szkół nie jest codziennością, więc odebraliśmy to jako wyróżnienie.

Tematem prelekcji była "Podróż do wnętrza Czarnej Dziury". Wzięły w nich udział wszystkie klasy matematyczno-fizyczne oraz klasa biologiczno-chemiczna.

Pan Profesor mówił o takich zagadnieniach jak Promień Schwarzschilda czy Promieniowanie Hawkinga. Uczniowie dowiedzieć się mogli, czy można żyć we wnętrzu czarnej dziury, ile jest galaktyk w całym Wszechświecie, a także ile czasu można spędzić we wnętrzu czarnej dziury, zanim dojdzie do całkowitej destrukcji. Profesor Andrzej Radosz używał przystępnego dla słuchaczy słownictwa. Wszyscy wykazali więc duże zainteresowanie. Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadać pytania Panu Profesorowi.

W podzięce za wizytę uczniowie podarowali naszemu gościowi bukiet kwiatów oraz wykazali swoją wdzięczność przemową. Zaproponowali też kolejne spotkanie.

Uczniowie wiele wynieśli z tej prelekcji. Mogli dowiedzieć się o zagadnieniach z dziedziny astrofizyki. Mieli też okazję zobaczyć, jak wygląda wykład na poziomie akademickim.

Autor tekstu: Natalia Nowicka klasa Ic

Autor zdjęć: Piotr Romanowski klasa Ic