I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Wielka historia w „Starym Ogólniaku”!

Konkurs Historyczny w I Liceum Ogólnokształcącym

im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

 

Każda okazja do tego, aby zachęcić młodzież do nauki i zgłębiania własnych zainteresowań jest dobra. Z punktu widzenia historii są nimi ważne rocznice – w tym roku dla każdego Polaka najważniejszą powinna być setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Tematyka konkursu „Wiek wolności, walki i niepodległości”, który odbył się 14 listopada 2018 roku w I LO w Brzegu dotyczyła drogi, jaką musiało przejść polskie społeczeństwo od upadku powstania styczniowego, a po 11.11.1918 także państwo polskie, aby utrzymać się w gronie niepodległych po 123 latach niewoli – do zamknięcia procesu tworzenia się naszych granic w 1923 roku. Zmagania uczniów wpisują się w program obchodów okrągłej rocznicy wywalczenia przez RP wolności – został on zapoczątkowany w marcu br. Świętem Patrona, a rozwinięciem była uroczysta akademia poświęcona historii państwa polskiego od 1918 roku, która miała miejsce w „Starym” Ogólniaku 8.11.2018 roku.

Podstawowym celem przedsięwzięcia było zainteresowanie młodzieży szkół średnich historią odzyskania przez Polskę nieodległości i samą historią w ogóle. Ważnym było również, aby młodzież, która weźmie w konkursie udział, sama zdobywała historyczną wiedzę z różnych źródeł informacji, a także sama kształtowała i wyrabiała swoje poglądy na różne kwestie związane z historią walki o wolną i niepodległą Polskę, a także wybitnymi postaciami, które do wywalczenia tej niepodległości się przyczyniły poprzez swoje czyny i zaangażowanie. Organizatorem turnieju był nauczyciel historii w I LO w Brzegu Pan Wojciech Wolak.

Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Brzeskiego Pan Maciej Stefański.

Zadania konkursowe, różnorodne w swej formie, sprawdzały m.in. umiejętności analizy materiałów ikonograficznych i źródłowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli 90 minut – „walczyli” uczniowie ze szkół wszystkich szkół średnich powiatu brzeskiego.

A oto indywidualne wyniki zmagań z historią odbudowy państwa polskiego, które na podstawie prac ustaliła Komisja Konkursowa w składzie – Pani Małgorzata Stanowska, Pan Krystian Ławreniuk (oboje ze Starostwa Powiatowego w Brzegu) i Pan Wojciech Wolak:

 • I miejsce: Gabriel Mikuta z Liceum Ogólnokształcącego w Grodkowie,
 • II miejsce: Sabina Biała z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu,
 • III miejsce: Bartosz Andruchów z zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzegu.

Cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzegu wręczyła Pani Dyrektor Katarzyna Grochowska. Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu zmagań organizator składa Paniom z Wydziału Promocji i Rozwoju brzeskiego starostwa. Autorem zdjęć jest Pan Krystian Ławreniuk.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie oraz trud włożony w przygotowanie się do zmagań i liczymy na wizytę za rok.

                                                                                             

Aleksandra Wójcik

 • Kontakt

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

  ul. Armii Krajowej 7

  49-300 Brzeg

   

  tel. 77- 416-36-25

  fax 77-424-21-43

   

  e-mail: lo1brzeg@wodip.opole.pl