I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Szkolna debata na temat Praw Człowieka

W dniu 10 grudnia 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Brzegu odbyła się szkolna debata dotycząca praw człowieka. Wzięło w niej udział około trzydziestu uczniów, gdzie większość stanowiła grupa uczniów klas pierwszych. Osobami prowadzącymi spotkanie byli uczniowie klasy I a o profilu humanistyczno-prawnym – Oliwia Ósma i Maciej Jakubowicz. Organizatorem debaty, której tradycja sięga w naszej szkole dwudziestu lat, była nauczycielka fizyki Pani Olga Chimczak – absolwentka Szkoły Praw Człowieka (Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

Na początku prowadzący przedstawili zasady prowadzenia dyskusji. Następnie podali krótki rys dotyczący powstania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (10 grudnia 1948 r.). Przez dwie godziny lekcyjne poddane pod analizę zostały dwa artykuły tej deklaracji – siódmy oraz dziewiętnasty. Odnoszą się one do zapisu o zakazie dyskryminacji oraz wolności poglądów i słowa. Uczniowie biorący udział w debacie nie mieli większego problemu z wypowiadaniem się na dany temat, analizowali treści, wchodzili w sporne dialogi. Wszyscy uznali, że spotkanie było dla nich ciekawe, bo mogli dowiedzieć się czegoś nowego. Na debacie obecna była również Pani Dyrektor szkoły – mgr Katarzyna Grochowska.

                Na zakończenie prowadzący podziękowali wszystkim obecnym za udział w spotkaniu, pogratulowali właściwej postawy oraz zachęcili do większego zainteresowania się prawami człowieka.

Autor tekstu: Maciej Jakubowicz
uczeń klasy I a

 • Kontakt

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

  ul. Armii Krajowej 7

  49-300 Brzeg

   

  tel. 77- 416-36-25

  fax 77-424-21-43

   

  e-mail: lo1brzeg@wodip.opole.pl