Wymiana polsko-niemiecka 2018/2019 (część pierwsza)

Międzynarodowa wymiana uczniowska naszej szkoły z Jungmannschule Eckernforde ma już ponaddwudziestoletnią tradycję.

W tym roku w spotkaniu wzięło udział 35 uczniów z Polski i Niemiec wraz z opiekunami.  Młodzież zza naszej zachodniej granicy podczas pobytu w Polsce realizowała przed południem program przygotowany przez koordynatorów projektu, a po południu przebywała w gościnie u rodzin polskich. Młodzi ludzie z Niemiec podkreślali gościnność polskich rodzin oraz atrakcyjność zwiedzanych w ramach programu miejsc.

W dniach od 21 do 27 września uczestnicy projektu zwiedzali Kraków, Brzeg i Wrocław, odwiedzili Auschwitz, byli na kręglach we Wrocławiu.  Zwieńczeniem wymiany był wspólny projekt przygotowany przez młodzież polską i niemiecką, podczas którego młodzież niemiecka przybliżyła uczniom klas pierwszych I LO i ZSE region z którego pochodzą oraz podzieliła się wrażeniami z pobytu w Polsce..

Jak co roku realizacja tego międzynarodowego projektu była możliwa dzięki współpracy nauczycieli z I L0 i ZSE w Brzegu oraz dzięki finansowemu wsparciu organizacji Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

Zdaniem uczniów taka wymiana pozwala lepiej poznać rówieśników z miast partnerskich, ich zainteresowania i zwyczaje. Takie doświadczenia sprzyjają zbliżeniu naszych krajów i przełamywaniu wzajemnych stereotypów.

Anna Karbowska