I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu

Stan wojenny. Pamiętamy!

,,Dnia siódmego"

podniosłeś

z ziemi śmierć

jak kromkę chleba

Feliks Netz

 

Pamięć jest sumieniem narodu. Naród, który nie pamięta swojej historii, traci tożsamość.Za nami kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Dla upamiętnienia tej daty   i dramatycznych  wydarzeń sprzed 37 lat, SDKF I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu zorganizował, dla wszystkich uczniów klas trzecich, projekcję filmu Kazimierza Kutza pt. ,,Śmierć jak kromka chleba". Wydarzenie przygotowały p. Anna Królak i p. Grażyna Woźniak, która wygłosiła także słowo wstępne.

Prezentowane dzieło to filmowy zapis pacyfikacji kopalni "Wujek" - najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego. Kazimierz Kutz z wielką dbałością o szczegóły zrealizował obraz filmowy o tamtych tragicznych wydarzeniach. Jego film charakteryzujący się, niekwestionowaną wartością artystyczną, jest też swoistym hołdem dla odwagi i determinacji górników, którzy nie zawahali się oddać życia za ideały Sierpnia. Utrzymany w paradokumentalnej stylizacji, przejmujący i boleśnie prawdziwy, ,,rozdrapuje rany narodu, aby nie zabliźniły się błoną podłości".

Według Instytutu Pamięci Narodowej, w odpowiedzi na protestacyjny strajk załogi kopalni, 16 grudnia 1981 roku 1471 funkcjonariuszy MO i ZOMO oraz 760 żołnierzy, dysponujących 22 czołgami i 44 wozami bojowymi rozpoczęło akcję pacyfikacji strajkujących górników. Po użyciu armatek wodnych i gazów, rozpoczął się szturm na kopalnię. Na teren zakładu wjechały czołgi i wozy bojowe. Strajkujący próbowali się bronić, stawiali pośpiesznie barykady. Największy dramat rozegrał się ok. godziny 12.30, gdy do akcji skierowano pluton specjalny ZOMO. Funkcjonariusze wyposażeni w pistolety maszynowe zabili sześciu górników, potem jeszcze trzech rannych zmarło w szpitalu.

Jak ustalił IPN, plan zduszenia siłą strajku w KWK,, Wujek", a także charakter ran postrzałowych ofiar, dowodzą , że masakra z 16 grudnia była działaniem z premedytacją. Świadczy o tym również fakt utrudniania przez wojsko i milicję akcji ratunkowej na terenie kopalni. W rezultacie działań inspirowanych przez WRON w kopalni zginęło 9 górników a 23 odniosło poważne rany. Przywódcy PZPR, którzy poprzez decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego przesądzili o losie tych górników, nie ponieśli żadnej kary.

-,,Generał odpowie przed Sędzią Najwyższym- powiedział po śmierci gen. Kiszczaka Czesław Kłosek z kopalni ,,Manifest Lipcowy", który do dzisiaj nosi w kręgosłupie pocisk po tamtej akcji milicji.

Musimy pamiętać, że kopalni ,,Wujek" zginęli : Józef Czekalski (48 lat ), Krzysztof Giza (24 lata), Joachim Gnida (28 lat ), Ryszard Gzik (35 lat ), Bogusław Kopczak (28 lat ), Andrzej Pełka (19 lat ), Jan Stawsiński (21  lat ), Zbigniew Wilk ( 30 lat), Zenon Zając (22 lat).

 

Anna Królak Grażyna Woźniak

 • Kontakt

  I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego

  ul. Armii Krajowej 7

  49-300 Brzeg

   

  tel. 77- 416-36-25

  fax 77-424-21-43

   

  e-mail: lo1brzeg@wodip.opole.pl